Jak wykorzystać drewniane klocki edukacyjne dla dzieci w rozwijaniu kreatywności i edukacji ?


Czy jest zabawka bardziej rozwijająca kreatywność niż drewniane klocki edukacyjne? Chyba raczej nie...

Klocki edukacyjne dla dzieci to absolutne must have jeśli chcesz trenować kreatywność dziecka. Nieprzypadkowo używam tu sformułowania „trening”, bo kreatywność to zwykła umiejętność, która dzięki treningowi może stać się niezwykła, a nawet szczególnie nadzwyczajna.

W jaki sposób? Jest na to kilka metod...

Zwykłe budowanie, swobodna zabawa, spontaniczne tworzenie. Wystarczy dziecku dać klocki konstrukcyjne  i pozwolić mu robić z nich to, na co ma ochotę. W tym momencie uruchamia się wyobraźnia. Powstają dziecięce pomysły. Jednocześnie dziecko zastanawia się – jak je zrealizować? Szuka rozwiązań, wypróbowuje różne opcje, eksperymentuje, weryfikuje, zmienia plany, myśli o możliwościach, ograniczeniach, sposobach. Dywaguje, rozwiązuje problemy. Jednym słowem - tworzy, konstruuje, kreuje... 

klocki grumi

Klocki edukacyjne dla dzieci - budowanie tematyczne.

Tu pojawią się pytania: jaka będzie ta wieża? Jaki będzie miała kształt? Jaką podstawę? Ile pięter? Ile klocków można wykorzystać do zbudowania każdego poziomu? Budowanie konkretnej budowli określa już pewien koncept, ale jednocześnie stymuluje do kreatywnego poszukiwania rozwiązań.

Budowanie na kanwie opowieści. Dobrym pomysłem jest bajka, którą czytamy albo opowiadamy dziecku. I w trakcie czytania/ opowiadania albo też potem budujemy elementy z bajki. Mogą to być budowle lub postaci. Może być odtwarzana przyroda albo miejsce, w którym toczy się opowieść. To jest pole dla dziecięcej wyobraźni.

Dobrym ćwiczeniem z użyciem kreatywnych klocków jest zabawa w wymyślanie różnych, nieoczywistych sposobów ich wykorzystania. Na przykład: do czego możemy wykorzystać prosty, drewniany klocek w naszej zabawie? Może być kluczem do drzwi, samochodzikiem, łyżką dla lalki, płotkiem, ludzikiem, zwierzątkiem i czym tylko jeszcze zechcemy. Kreatywność w tym momencie nie ma granic. W mózgu dzieci tworzą się nowe neuropołączenia, które odpowiadają za elastyczność myślenia.

Te pomysły są bardzo dobre dla młodszych dzieci. Dla starszych,  które są już w wieku szkolnym możemy wymyślić kreatywne łamigłówki z klocków. Na przykład wykorzystując klocki edukacyjne dla dzieci GRUMI. Spróbuj z 11 klocków zrobić trzy kwadraty, które będą się w dowolny sposób stykać ze sobą. Potem tę liczbę stopniowo zwiększaj do 12, 13, 14, 15 aż do 20 lub więcej... Jest to świetny trening doskonalący kreatywność matematyczną, myślenie przestrzenne i operacyjne.

Możemy również zbudować figurę płaską składającą się z wielu trójkątów. Zadaniem dla dziecka jest policzyć wszystkie trójkąty. W ten sposób dzieci ćwiczą i utrwalają pojęcia geometryczne. Na klockach poznają też, co to jest odcinek i linia łamana. Mogą konstruować figury płaskie np. trójkąty,  czworokąty,  pięciokąty itd. Uczyć się, czym różni się kwadrat od prostokąta.

Drewniane klocki edukacyjne - doskonałe w nauce liczenia

Klocki są również doskonałą pomocą w nauce liczenia. Wykorzystujemy wówczas drewniane klocki edukacyjne. Pierwszoklasista może z nimi przeliczać, uczyć się dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Klocki to konkret, który jest niezbędny przy nauce podstaw matematyki. Z ćwiczeniami na konkretach dzieci łatwiej opanowują pojęcie liczby. Uczą si, że 1 oznacza jeden klocek, a liczba 3 to trzy klocki itd.

Klocki pomagają zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do tworzenia, kreatywnego działania, wspierają je w nauce. Są wszechstronną i mądrą zabawką. Dlatego warto korzystać jak najczęściej z drewnianych klocków edukacyjnych i klocków kreatywnych.  Dobrze, jeżeli naturalną kolorystyką i jak najprostszym kształtem inspirują do uruchamiania dziecięcych potencjałów. 

Komentarze (0)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.