Po co dzieciom klocki z drewna?


To, co dzieci lubią najbardziej to zabawa. Zabawa jest dla dziecka absolutną podstawą. W zabawie dziecko rozwija się, uczy, nabywa nowe umiejętności,  poznaje świat i wszystkie prawa, które nim rządzą. W zabawie dziecko doświadcza różnych emocji, oswaja je.  Poprzez zabawę przyswaja sobie  role społeczne i próbuje siebie samego w różnych zadaniach i wyzwaniach. Można zatem stwierdzić, że nie ma dziecka i dzieciństwa bez zabawy...

Tym, co czyni zabawę dzieci szczególnie atrakcyjną jest zabawka. Czy wyobrażacie sobie świat bez zabawek? Nawet w czasach, kiedy nie było ich w sklepach, albo nawet wcześniej – gdy nie było sklepów z zabawkami, wystarczyła odrobina wyobraźni, własne ręce i już była zabawka – z gałęzi, gliny, kamyczków, szmatek, kawałka sznurka.

Na szczęście dzisiaj możemy przebierać w zabawkach, wyszukiwać te najlepsze. I tu rodzi się pytanie: jakie wybrać? Które będą dobre dla dziecka -  stymulujące dla jego rozwoju i inspirujące do ciekawej zabawy?

Odpowiedź jest banalna - najlepiej sprawdza się to, co najprostsze. I taką bardzo prostą zabawką są zwykłe klocki z drewna. Mogą się  nią bawić nawet kilkumiesięczne maluchy. Wystarczy, że potrafią chwytać. Manipulują wówczas nimi, ćwiczą uścisk, przyglądają się im skupiając wzrok i ćwicząc spostrzeganie. Roczne dziecko ma mnóstwo frajdy po prostu rzucając, podrzucając i wyrzucając klocki. Całe to spadanie, hałasowanie, stukanie to sytuacje, które bawią, ale też rozwijają u malucha wszystkie zmysł. Są to doskonałe zabawki.

Dwu i trzylatek próbuje jeszcze innych eksperymentów. W tym wieku zaczyna budować wieże. Wykorzystuje wtedy klocki z drewna. Stara się jak najwyżej ustawić jeden na drugim. Doświadcza przy tym sukcesu, gdy wieża po prostu  stoi, ale też porażki, kiedy cały wysiłek runie w dół. Wtedy uczy się swoich emocji, doświadcza ich różnorodności: radości, satysfakcji, złości, gniewu. Przy okazji buduje swoją emocjonalność, pracuje nad temperamentem.

Dla przedszkolaka klocki to absolutna postawa. Dzięki nim nie tylko bawi się, ale i konkretnie uczy: przelicza, porównuje liczebność, szacuje. Na klockach zbudowana może być cała dziecięca matematyka – dodawanie, odejmowanie, poznawanie kształtów cyfr. A nauka czytania i pisania? Jak najbardziej! Z klocków można zrobić literki, składać je w sylaby, wyrazy, zdania. Mamy wtedy klocki z drewna dla dzieci, to świetna pomoc przygotowująca do opanowania umiejętności szkolnych. 

Starsze dzieci potrafią już z klocków wyczarowywać prawdziwą architekturę: domki, chatki, zamki, pałace, mega-wieże, dworce, parkingi, ludziki, zwierzęta, rośliny, samochody, ulice, rakiety. Można zapytać: czy jest coś, czego nie da się zbudować z klocków? Raczej nie...

Dlatego klocki z drewna to zabawka kreatywna, ćwicząca dziecięcą wyobraźnię, pomysłowość, operatywność. Klocki dają możliwość treningu skupienia, koncentracji, wytrwałości. 

Jednocześnie jest to zabawka uniwersalna – dla dzieci w każdym wieku: starszych i młodszych, dla chłopców i dziewczynek. Dla nieśmiałych, wyciszonych, spokojnych i dla tych z temperamentem. 

Klocki nie znają  granic. Bawią się nimi dzieci we wszystkich krajach i kulturach. Ale czy tylko dzieci? Przecież wszyscy mamy w sobie dziecko, które lubi się czasem bawić. Wiek nie jest tu żadnym ograniczeniem. A więc podsumowując – klocki to zabawka dla każdego, w każdym czasie i w każdym miejscu. 

Zatem zapraszam do zabawy klockami z drewna. Bawcie się dobrze :)

Komentarze (0)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.