Zabawki rozwojowe według wieku dziecka

Każdy z nas  rodziców pragnie, aby jego dziecko rozwijało się zdrowo, harmonijnie i wszechstronnie. Dlatego częstym dylematem jest  –  jak dobrać zabawki dla malucha, aby stworzyć mu możliwość  najlepszego i najpełniejszego rozwoju, czyli takiego, w którym uwidoczni się i rozkwitnie jego potencjał? Jakie są zatem te najlepsze zabawki rozwojowe? 

Oczywiście fundamentalna sprawa to wiek dziecka. Od niego bowiem zależą zarówno potrzeby, jak i możliwości. Istnieje na szczęście pewien kanon, który określa, co dla kogo będzie zabawką dobrą,  angażującą, stymulującą, inspirującą czyli krótko mówiąc – najlepszą.

Zacznijmy od zabawek dla najmłodszych....

Zabawki rozwojowe dla niemowląt

W tym okresie dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Zaczyna siadać, wstawać, czworakować. Doskonalą się jego zmysły: wzrok, słuch, smak, dotyk. Maluszek podejmuje świadome próby kontaktowania się z otoczeniem – uśmiecha się, powtarza usłyszane dźwięki, przemieszcza się w kierunku bliskich mu osób. Dobre zabawki rozwojowe dla niego to te, które pomagają mu kształtować wzrok, słuch, dotyk, motoryczność. Najlepsze zatem będą:

grające karuzele do umocowania przy łóżeczku

grzechotki

gryzaki

kolorowe książeczki wykonane z miękkich materiałów

gumowe piłki

gumowe zwierzęta (świetne do kąpieli)

maty edukacyjne

przytulanki (misie, gałgankowe lale)

klocki, które łatwo złapać rączką

Zabawki rozwojowe dla rocznego dziecka.

Maluch w tym wieku zaczyna chodzić, a nawet biegać. Jeszcze nieporadnie, ale już dosyć intensywnie. Warto mu wtedy dać do zabawy to, co pomaga bezpiecznie poruszać się. Na pewno świetnie sprawdzi się:

chodzik

jeździk (samochodzik)

huśtawka

bujak

W tym czasie dziecko bardzo chętnie bawi się manipulując różnymi przedmiotami. Jest to czas na pierwsze zabawy w piaskownicy, więc przydatne będą wszelkie akcesoria do zabawy w piasku:

foremki

wiaderka

łopatki, 

grabki

zabawki rozwojowe

Dziecko poznaje otaczający świat i z całą pewnością przydadzą się figury zwierząt. Generalnie w tym czasie najlepsza zabawka to ta, którą można łapać, dotykać, manipulować, rzucać, wykorzystywać na najbardziej różne i wcale nieoczywiste sposoby.

Zabawki rozwojowe dla przedszkolaka

Wiek przedszkolny to już bardzo poważny czas. Następuje wtedy niezmiernie szybki i intensywny rozwój intelektualny oraz ruchowy dziecka. Pojawiają się zainteresowania, preferencje. Uwidaczniają nawet zdolności. Warto dostarczyć takie zabawki rozwojowe, które będą dziecko stymulować do rozwoju. W tym wieku najlepsze będą:

rowerek z trzema kółkami

bujaki

piłki gumowe do podrzucania, łapania, turlania

zabawki do odgrywania ról/zawodów 

pacynki

malowanki

kredki

farby

plastelina, ciastolina

książeczki edukacyjne

bajki do wspólnego czytania

klocki do budowania

lale 

domki

samochodziki

kolejki

literki i cyfry przygotowujące do nauki czytania, pisania i liczenia

puzzle

gry edukacyjne np. memory

 

Zabawki rozwojowe dla dziecka w wieku 7-10 lat

W tym okresie dziecko spędza już sporo czasu w szkole. Intensywnie uczy się, pracuje nad swoimi umiejętnościami. Warto więc wspomagać rozwój intelektualny dziecka, ale jednocześnie nie zapominać o jego dziecięcych potrzebach I dbać, aby miało czas zarówno na naukę, jak i relaksującą zabawę. Jeśli chcecie dać mu dobrą, zabawkę rozwojową, niech to będą:

książki związane z zainteresowaniami

książki – literatura dla dzieci 

rower dwukołowy

hulajnoga

piłki do gry (piłka nożna, mała gąbkowa piłka ręczna)

skakanki

ringo

zestaw do badmintona/tenisa

gry logiczne

gry językowe(też języki obce)

gry planszowe

warcaby

szachy

łamigłówki

modele do samodzielnego składania

zestawy małego naukowca

klocki konstrukcyjne

zabawki rozwojowe

Wymieniać można bardzo długo. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze więcej zabawek rozwojowych oznacza lepiej dla dziecka. Na pewno znacie efekt znudzenia nadmiarem. Dlatego dobrze mieć zabawek mniej, a bardziej interesujących i inspirujących dzieci do zabawy i rozwoju. 

A więc – dobrej zabawy :)

Komentarze (0)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.